Pn-Pt: 8:00-17.00
  • Zadzwoń

    511558711

  • Napisz

    biuro3pcenter@gmail.com

Zima – trudny czas dla szyb samochodowych

Zima – trudny czas dla szyb samochodowych

Wcześnie zapadający zmrok, późno wstający dzień, szare dni, opady deszczu i śniegu… Brzmi ponuro a to typowy obrazek polskiej zimy. Jednocześnie to także warunki, w których muszą przemieszczać się polscy kierowcy. W takich warunkach chyba każdy podwójnie docenia dobrą widoczność, a co za tym idzie odpowiednią troskę o samochodowe szyby. Te szczególnie w okresie zimowym są narażone na działanie czynników zewnętrznych. W czasie mrozów pojawia się konieczność usuwania szronu i lodu a wewnętrzna ich powierzchnia domaga się regularnego odparowywania. Dużo zmiennych czynników, różnice temperatur              i mechaniczna ingerencja powodują, że szyby samochodowe wymagają szczególnej atencji              i pielęgnacji.

Jak zatem radzić sobie z szybami? Przede wszystkim powinniśmy obchodzić się z nimi delikatnie i dokładnie. Nie powinniśmy bowiem doprowadzać do powstawania zadrapań – na przykład poprzez usuwanie szronu przy wykorzystaniu nieodpowiednich narzędzi. Te bowiem będą znacząco utrudniać nam widoczność. Dodatkowo mogą, poprzez kontakt z zamarzającą wodą i wewnętrznym ogrzewaniem pojazdu, przeradzać się w pęknięcia, które całkowicie wykluczą bezpieczną podróż.

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy stanowią duże wsparcie kierowcy w czasie zimowej podróży. Dlatego w przypadku pozostawiania smug przez te pierwsze warto pomyśleć nad wymianą na nowe. A w przypadku płynu zadbajmy koniecznie o płyn zimowy. Zwykły podczas ujemnych temperatur zamarza. Specjalistyczny, dedykowany do tej pory roku, zawiera zwiększoną ilość alkoholu i detergentów, przez co skutecznie usuwa zabrudzenia, sól                          i odtłuszcza powierzchnię.

Sam płyn do spryskiwaczy może się jednak okazać nieskuteczny przy usuwaniu lodu – szczególnie przed rozpoczęciem podróży, po dłuższym postoju samochodu. Wówczas konieczne może być odmrożenie szyby. I tu sprawdzają się dwie opcje: tradycyjna skrobaczka lub odmrażacz. Skrobaczka wydaje się czymś zupełnie banalnym i zwykłym, a jednak powinna być wykonana z odpowiedniego tworzywa i posiadać odpowiednie krawędzie, które nie będą rysować szyby a zarazem skutecznie usuwać powstałą zmarzlinę. Dużo szybciej działa (i bez użycia naszej siły fizycznej) odmrażacz w sprayu lub atomizerze. Ten jednak okazuje się rozwiązaniem najmniej ekonomicznym. W tym miejscu musimy przestrzec przed odmrażaniem szyby przez polewanie gorącą wodą lub płynem do spryskiwaczy. Taki działania mogą szkodliwie zadziałać na karoserię pojazdu i same szyby.

Prewencyjnie zaleca się także, podczas postojów, zasłanianie szyby specjalnymi osłonami. Oczywiście dość powszechnie kierowcy posługują się także tekturą lub osłonami przeciwsłonecznymi – tu jednak oczywiście musimy zachować odpowiednią ostrożność, aby nie porysować szyby lub nie doprowadzić do uszkodzenia folii.

Koniecznie musimy pamiętać o wnętrzu pojazdu i szyb samochodowych. Te bowiem bardzo łatwo ulegają zaparowaniu. Przydatne okazuje się regularne stosowanie układu klimatyzacji samochodowej i stosowanie ciepłego powietrza do ich osuszania. W przypadku występowania wilgoci wewnątrz kabiny zaleca się solidne osuszenie pojazdu. Jednak dla większości kierowców, parkujących pod tzw. chmurką jest to nieco utrudnione. Tu na pewno z pomocą przyjdą profesjonalne myjnie samochodowe, które poza dokładnym wyczyszczeniem i wysuszeniem wnętrza mogą zaoferować nam zastosowanie preparatu antyroszeniowego, zapobiegającego osadzaniu się pary. Z kolei zewnętrzną powierzchnię szyby możemy zabezpieczyć powłoką hydrofobową, czyli tzw. niewidzialną wycieraczką, która powoduje łatwiejsze i szybsze spływanie wody. Warto, aby aplikacja została dokonana w odpowiednich warunkach i z wykorzystaniem sprawdzonych preparatów.

Na powyższych przykładach widać, że pozornie łatwa czynność, jaką jest przygotowanie szyb samochodowych do zimy, okazuje się czasami kłopotliwa, wymagająca lub po prostu potrzebna jest do niej odpowiednia przestrzeń. Jeśli masz wątpliwości jak się tym zająć – nie obawiaj się powierzyć swój samochód firmom profesjonalnie zajmującym się myciem i kosmetyką samochodów. Bowiem odpowiednia widzialność na drodze jest podstawą bezpiecznego przemieszczania się. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button
Cresta Social Messenger